Vi har i dag besluttet at ekskludere den russiske stat fra vores investeringsunivers.

Det står klart efter gårsdagens angreb på og den igangværende invasion af Ukraine.

”Invasionen er en klar og utvetydig overtrædelse af internationale love og regler og af vores politik for ansvarlige investeringer. Derfor er der ingen anden konsekvens end at ekskludere Rusland”, siger vores direktør, Jens Munch Holst.

Eksklusionen betyder, at vi snarest muligt frasælger russiske statsobligationer samt investeringer i russiske selskaber, hvor staten ejer mere end 50 procent. I alt drejer det sig om investeringer for 304 millioner kroner, som vi frasælger. Det svarer til 0,2 procent af vores samlede portefølje.

Eksklusion giver sig selv

Eksklusionen kommer få dage efter, at AkademikerPension satte Rusland i karantæne.

”I tirsdags havde vi brug for at se tiden an, da situationen udviklede sig minut for minut. Men nu giver det sig selv, hvad konsekvensen skal være”, siger Jens Munch Holst.

”Ansvarlighed er en grundsten i vores investeringspolitik, og vi ønsker ganske enkelt ikke at investere i stater, som står bag grove brud på menneskerettighederne eller på internationale love og regler. Over for det står hensynet til risikospredningen, så vi sikrer vores medlemmer en god pensionsopsparing. Men vores medlemmer kan være trygge ved, at vi fortsat kan sprede vores investeringer på trods af eksklusionen af Rusland”, fortsætter han.

Klik her og læs vores politik for ansvarlige investeringer

Webinar: Lær at få styr på tankerne – og få det bedre

På webinaret møder du psykolog, Linda Burlan Sørensen, der vil holde et oplæg om metakogniv tænkning. Du kan deltage i webinaret enten fysisk eller online.

Se valgresultatet for bestyrelsesvalg 2025

Medlemmerne har valgt nuværende bestyrelsesformand Tobias Bornakke Bramsen og Carolina Magdalene Maier til bestyrelsen for en fireårig periode.