Hvis HC Andersen havde skrevet det her, ville han have skrevet "så store som Storebæltsbroen".

For sammen med PKA, PenSam, Lærernes Pension og norske Storebrand investerer vi små tre milliarder kroner i en tysk havvindmøllepark. Helt konkret sker investeringer gennem AIP, som er en dansk investeringsforvalter dedikeret til investering i energi og infrastruktur.

Parkens 64 vindmøller bliver hver især højere end pylonerne på Storebæltsbroen og kommer til at kunne levere strøm til mere end en million tyske husstande, når den efter planen står færdig i 2026.

"FN’s seneste klimarapport viser et enormt behov for en grøn omstilling. Derfor er jeg yderst tilfreds med, at AIP igen er med i en investering, der sikrer grøn strøm, og som matcher vores ansvarlighedspolitik", siger vores administrerende direktør, Jens Munch Holst

Læs meget mere om vores engagement i AIP her: https://akademikerpension.dk/nyheder/vi-skyder-milliarder-i-groent-samarbejde/ 

Slip for bekymring: Få styr på din tryghedspakke på Pensionsdagen

Søndag den 25. oktober har rådgivningen ekstraordinært åbent mellem klokken 10.00 og 14.00. Ring på 39 150 150 og få et overblik over, hvordan din tryghedspakke er skruet sammen.

Julia Lahme gæster webinar om kvinder og pension

På webinaret mandag den 2. november får du konkrete råd til at optimere din opsparing, og du kan også glæde dig til oplæg af trendforsker Julia Lahme. Tilmeld dig her.