Det var en stor dag, da elektronik-giganten, Samsung, i oktober sidste år meddelte, at selskabet fremover vil trække sig fra kulindustrien og dermed ikke længere vil hjælpe med opførelsen af nye kulkraftværker.

Beslutningen skete efter pres fra blandt andre AkademikerPension, der sammen med 20 andre investorer havde sendt et brev, hvori vi opfordrede Samsung og 10 andre selskaber til at droppe opførelsen af et kulkraftværk i Vietnam.

Og det arbejde er nu nomineret til en pris.

Det er verdens største sammenslutning af ansvarlige investorer, PRI, som officielt har indstillet Nordea Asset Management til prisen, "Stewardship initiative of the year", da Nordea har stået i spidsen for samarbejdet mellem de 21 investorer.

”Vi er naturligvis utrolig stolte af at være en del af den her nominering, for den er et bevis på, at vi som investorer kan presse selv de største selskaber i verden i en grønnere og mere klimavenlig retning”, siger vores administrerende direktør, Jens Munch Holst.

Læs meget om presset på Samsung ved at klikke her

Stor interesse for webinar om overgangsalderen

Her kan du se eller gense vores webinar om overgangsalder, hvor vi havde gæster i studiet. Webinaret varer en time.

Invitation: Webinar om overgangsalder, trivsel og arbejdsliv

Webinaret foregår mandag den 28. september 2026 klokken 17.00-18.00, og vi får besøg af Sophie Bohr og Nanna Skytt Pilmark fra Me & Meno.