Se tallene: Meget lave omkostninger i AkademikerPension
Som medlem af AkademikerPension betaler du i gennemsnit 1.500 kroner mindre i årligt administrationsgebyr sammenlignet med de kommercielle selskaber.
17. juni 2026
AkademikerPension tager igen førstepladsen i stor klimamåling
For andet år i træk er AkademikerPension kåret som det førende pensionsselskab på klimaområdet i Danmark.
08. juni 2026
Mød os på Folkemødet
Hvis du er i Allinge - så kig forbi debatterne og få en sludder med direktøren eller formanden.
03. juni 2026
Se webinaret: Styr din økonomi og din karriere
Webinaret blev holdt i et samarbejde mellem os og Magistrenes A-kasse, og det varer en time.
01. juni 2026
AkademikerPension ekskluderer SpaceX
Halvanden uge før den forventede børsnotering på Nasdaq har vi besluttet at sætte SpaceX på vores eksklusionsliste. Beslutningen bygger både på en vurdering af, at den forventede børsværdi er løbet løbsk og på dybe bekymringer om selskabets ledelse.
29. maj 2026
Webinar på vej: Styr din økonomi og din karriere
På webinaret møder du Kristian Nørgaard, som er eksamineret formuerådgiver i AkademikerPension, og Didem Ljungqvist-Duran, som er karriererådgiver hos Magistrenes A-kasse.
28. maj 2026
Signe var sygemeldt med stress: Sundhedsrådgivning var med til at få mig ud på den anden side
Hør eller læs Signes historie her.
01. maj 2026
Veloverstået generalforsamling
Salen var fyldt, og debatten var livlig med kant og indlevelse.
23. april 2026
51 procents reduktion er ikke nok: Vi sætter nyt ambitiøst klimamål
I 2030 skal CO2-udledningerne i vores portefølje være reduceret med 65 procent sammenlignet med 2019.