Vi har vundet (endnu) en ESG-pris 🥇

For i aftes vandt vi Finansforeningens ESG-pris for vores vedholdende dialog med Volkswagen.

”Jeg er simpelthen så pavestolt over mit hold, som hver dag arbejder benhårdt med vores ansvarlighed. I tilfældet med Volkswagen har de med en kæmpe holdindsats formået at fastholde et pres på en af verdens største bilfabrikanter for at få selskabets ledelse til at ændre klimaretning”, siger vores investeringsdirektør, Anders Schelde.

Prisen, som er sponseret af Dansif blev overrakt på Finansforeningens nytårsmiddag i aftes. Her lød begrundelsen blandt andet:

”AkademikerPension har i deres insisterende dialog med Volkswagen taget det aktive ejerskab til et nyt niveau. De er et forbillede for den danske pensionssektor, og de er et godt eksempel på, hvordan pensionssektoren kan bruge deres økonomiske muskler til at gøre en forskel for de danske pensionsopsparere.”

Læs meget mere om vores Volkswagen-dialog, som er endt med, at vi sammen med en række andre pensionsselskaber har sagsøgt selskabet: https://akademikerpension.dk/maanedsmail/vi-sagsoeger-volkswagen/ 

ESG-pris, Anna, Troels
På billedet: Jurist i ESG-afdelingen, Anna Riis Kaagaard, og ESG-chef, Troels Børrild.

Ring til os på Pensionsdagen

Søndag den 26. oktober har rådgivningen ekstraordinært åbent mellem klokken 10.00 og 14.00.

Se webinaret: Sådan foregår bestyrelsesarbejdet i AkademikerPension

Næstformand, Henrik Priergaard, og medlemsvalgt bestyrelsesmedlem, Pia Risør Bjerre, fortæller om deres arbejde i bestyrelsen.