A for ansvarlighed

Når du møder dette særlige ikon, kan du få indblik i vores arbejde med ansvarlighed. Det kan for eksempel være viden fra vores egen verden om ansvarlige investeringer eller principper for god selskabsledelse, eller det være fakta om klima, miljø og sociale forhold fra eksterne kilder. God fornøjelse!

AkademikerPension kan nu høste en del af de økonomiske frugter, som blev sået i slutningen af 2019. Her indgik vi sammen med SamPension en aftale om at investere et større trecifret millionbeløb i Bellakvarter i København.

Aftalen omfatter byggeretten til 130.000 kvadratmeter boliger, 100.000 kvadratmeter kontorejendomme inklusive etablering af parkeringspladser, daginstitution og butikker, hvor vi ejer 33 procent og SamPension 67 procent.

I alt sælger konsortiet fire boligejendomme i to separate salg.

Salgsprisen ligger i alt på 2,1 milliard kroner, hvilket giver AkademikerPension et flot trecifret millionbeløb i udbytte.

”Vi blev en del af projektet, fordi vi anså det for at være en god investering. Men også fordi vi ønskede at tage del i en bæredygtig udvikling af et nyt område af København. Og det er enormt tilfredsstillende for os, at vi lykkedes med begge dele”, siger vores administrerende direktør, Jens Munch Holst.

Bellakvarter går forrest inden for bæredygtig byudvikling og har som det første bykvarter i Danmark fået midtvejscertificeringen DGNB Guld. 50 procent af bydelen er allerede færdiggjort.

Med i to nye initiativer: AkademikerPension styrker fokus på biodiversitet

Formålet er at få virksomheder til at bremse de negative indvirkninger på natur og biodiversitet.

Stil op til bestyrelsen

Fra 20. september til og med 1. november kl. 12.00 kan du stille op til AkademikerPensions bestyrelse. Vi har tre pladser, som skal besættes for en fireårig periode.

Billede af vindmøller

Vi bliver kritiseret i misvisende CO2-sammenligning.

Ny sammenligning giver desværre et forkert billede af vores klimaindsats.