I år var det en helt særlig generalforsamling. Det var nemlig første gang i to år, at vi kunne mødes fysisk med så mange medlemmer på én gang - og det var vi utroligt glade for. 

Generalforsamlingen blev afholdt i Koncerthuset i Odense, og mange medlemmer var mødt op, mens andre så med hjemmefra via en mobil, pc eller tablet. 

Bestyrelsesforkvinde er rigtig glad
Bestyrelsesforkvinde, Janne Gleerup, var begejstret for at møde medlemmerne igen.

"Jeg synes, at det er dejligt, at vi har haft mulighed for at samles. Efter to år, hvor vi kun har været digitalt sammen, så betyder det noget andet, at vi kan være her i salen og diskutere tingene sammen. Det har selvfølgelig også været godt, at der har været mulighed for at kunne deltage hjemmefra", siger Janne om den hybride generalforsamling.

 

Se stemningsvideo fra generalforsamlingen 2022:

Forslag til generalforsamlingen

Vores medlemmer havde i år fire forslag med på generalforsamlingen. Tre ud af fire forslag blev vedtaget.

Forslag fra medlemmerne

Resultat
1. AkademikerPension behandler medlemmer lige uafhængigt af civilstand

Ikke vedtaget
2. Investeringspolitik for fossilselskaber i overensstemmelse med Paris-aftalen

Vedtaget
3. Øget aktivt ejerskab over for banker der modarbejder Paris-aftalen om klimaet

Vedtaget
4. Udvidet transparens om investeringsporteføljen

Vedtaget

Stemmer og fuldmagter 2022

   Antal

Antal stemmer i salen og online

                217

Fuldmagter til 3. mand

                252

Instruktionsfuldmagter

                283

Fuldmagter til bestyrelsen

                845

Samlet antal fuldmagter

              1380

Stemmer i alt

              1597

 

Generalforsamling 2023

Næste år bliver generalforsamlingen afholdt i København. Sæt allerede nu kryds i kalenderen lørdag den 25. marts 2023.

AkademikerPension til Microsoft: Hvor betaler I skat?

Endnu engang forsøger vi at få et af verdens største tech-selskaber til at være transparent omkring dets skatterapportering.

Billede af afkast grafer

Flotte historiske afkast netop offentliggjort

Tallene viser med al tydelighed, at vores medlemmer de sidste 10 år har fået nogle af branchens bedste afkast. Men vi hviler ikke på laurbærrene, og et svagt 2022 har vist, at der er behov for en ny tilgang.

Slides fra webinar om vores nye produkt Alfa

Her kan du se slides fra webinaret tirsdag den 28. november.