Vil du have ansvar for 150 milliarder, have indflydelse på de samlede grønne investeringer og sikre alle 148.000 medlemmer en god pension? Så kan du stadig nå at stille op til bestyrelsesvalg.

I år er der to ledige pladser, og du kan stille op indtil mandag den 1. november kl. 12.

Som medlem i bestyrelsen får du medansvar for at tage stilling til vigtige strategiske beslutninger:

  • AkademikerPension ønsker at være en grøn og klimavenlig pensionskasse. Men går det for stærkt, eller skal vi trykke speederen i bund, når det kommer til grønne investeringer? Det får du som bestyrelsesmedlem medansvar for at beslutte.

  • AkademikerPension ønsker også at være en ansvarlig pensionskasse, der respekterer menneskerettighederne. Det betyder, at pensionskassen i dag har ekskluderet 45 lande fra investeringsuniverset. Men er det for mange? Eller skal vi ekskludere endnu flere. Det får du som bestyrelsesmedlem medansvar for at beslutte.

Ny publikation om vores ansvarlige investeringer

Få et læsevenligt indblik i vores arbejde med aktivt ejerskab og ansvarlighed i et år præget af geopolitisk forskydning og et klima i hastig forandring.

Se hvor din pensionsformue ligger i forhold til dine jævnaldrende

Lægger du penge nok til side til den dag, hvor arbejdslivet bliver skiftet ud med seniorlivet?