Vi har i år arrangeret tre spændende debatter på Folkemødet på Bornholm, og vi deltager i fire andre debatter.

Vi er vært for følgende debatter:

Forkvinde i AkademikerPensions bestyrelse, Janne Gleerup, glæder sig:

"AkademikerPension har en ambition om at være Danmarks mest ansvarlige pensionsselskab, og Folkemødet giver os en unik mulighed for at sætte vigtige emner på dagsordenen og debattere med både medlemmer og meningsdannere. For os er det samtidig en god anledning til at møde faglige og politiske organisationer under uformelle rammer. I år glæder vi os til at debattere ligestilling og investeringer i våben, så jeg håber at se mange af jer på Handlingsskibet i Allinge Havn”.

Sæt kryds i kalenderen 15.-17. juni 2023

Udover de tre debatter på Handlingsskibet og i F&Ps telt, deltager vi også i andre debatter – se mere nedenfor. Vi håber at se mange af jer.

 

Dato

Placering

Emne

Arrangør

Torsdag den 15. juni 16.00-16.45

DGUBs skib (Ydermolen, G)

Aktivt ejerskab - en stærk drivkraft for grøn omstilling eller forhalingstaktik?

Ansvarlig Fremtid

Fredag den 16. juni

12.00-12.45

Handlingsskibet (H4)

Ledelse i en bæredygtighedskontekst: Hvordan navigerer ledere og virksomheder i det uvisse og går all-in på bæredygtighed?

Iloveglobalgoals

Fredag den 16. juni
Kl. 11.30-12.15

Forsikring & Pensions telt (G3)

Hvor mange millioner er en topchef egentlig værd?

AkademikerPension

Fredag den 16. juni

Kl. 15.30-16.15

Handlingsskibet (H4)

Ligestilling i bestyrelseslokalet – hvor svært kan det være?

AkademikerPension

Fredag den 16. juni 

Kl. 16.30-17.30

Handlingsskibet 
(H4)

Kan vi regne med det, virksomhederne siger om bæredygtighed?

FSR

Lørdag den 17. juni

Kl. 9.00-09.45

Handlingsskibet (H4)

Er våben kommet i den gode klasse? 

AkademikerPension

Lørdag den 17. juni

Kl. 11.00-11.45

Ledelsesscenen

Hjerteflimmer for ledere - diversitet og bias

DJØF

Slip for bekymring: Få styr på din tryghedspakke på Pensionsdagen

Søndag den 25. oktober har rådgivningen ekstraordinært åbent mellem klokken 10.00 og 14.00. Ring på 39 150 150 og få et overblik over, hvordan din tryghedspakke er skruet sammen.

Julia Lahme gæster webinar om kvinder og pension

På webinaret mandag den 2. november får du konkrete råd til at optimere din opsparing, og du kan også glæde dig til oplæg af trendforsker Julia Lahme. Tilmeld dig her.