Endnu engang indbetalte AkademikerPensions medlemmer et kæmpe beløb som ekstra indbetaling.

I 2021 endte beløbet på 746 millioner kroner, hvilket kun er ni millioner kroner lavere end 2020, som var rekordår.

Vores direktør, Jens Munch Holst, er meget meget tilfreds.

"Det er noget, vi er rigtig glade for. Vi ser det som et tegn på, at vores medlemmer har tillid til, at vi kan gøre noget godt med deres penge", siger han og fortsætter:

”Mange banker har fortsat negative indlånsrenter, mens vi eksempelvis netop har offentliggjort et 2021-afkast på 11 procent. Og med et gennemsnitligt årligt afkast siden finanskrisen på mere end 9 procent, har rigtig mange medlemmer fået noget godt ud af deres ekstra indbetalinger de sidste mange år”.

I 2019 lød beløbet på ekstra indbetalinger på 595 millioner kroner.

Webinar på vej: Styr din økonomi og din karriere

På webinaret møder du Kristian Nørgaard, som er eksamineret formuerådgiver i AkademikerPension, og Didem Ljungqvist-Duran, som er karriererådgiver hos Magistrenes A-kasse.

Signe var sygemeldt med stress: Sundhedsrådgivning var med til at få mig ud på den anden side

Hør eller læs Signes historie her.