A for ansvarlighed

Når du møder dette særlige ikon, kan du få indblik i vores arbejde med ansvarlighed. Det kan for eksempel være viden fra vores egen verden om ansvarlige investeringer eller principper for god selskabsledelse, eller det være fakta om klima, miljø og sociale forhold fra eksterne kilder. God fornøjelse!

Endnu engang indbetalte AkademikerPensions medlemmer et kæmpe beløb som ekstra indbetaling.

I 2021 endte beløbet på 746 millioner kroner, hvilket kun er ni millioner kroner lavere end 2020, som var rekordår.

Vores direktør, Jens Munch Holst, er meget meget tilfreds.

"Det er noget, vi er rigtig glade for. Vi ser det som et tegn på, at vores medlemmer har tillid til, at vi kan gøre noget godt med deres penge", siger han og fortsætter:

”Mange banker har fortsat negative indlånsrenter, mens vi eksempelvis netop har offentliggjort et 2021-afkast på 11 procent. Og med et gennemsnitligt årligt afkast siden finanskrisen på mere end 9 procent, har rigtig mange medlemmer fået noget godt ud af deres ekstra indbetalinger de sidste mange år”.

I 2019 lød beløbet på ekstra indbetalinger på 595 millioner kroner.

Billede af vindmøllepark

Tyske havvindmøller for milliarder

Vi er med i en ny klimavenlig investering, der skal give grøn strøm til mere end en million husstande.

stemme nej

Ny stemmepolitik: Ringkjøbing Landbobank og Nordea mærker konsekvensen

Vi afviser ikke, at vi kommer til at stemme imod flere bestyrelsesformænd i den kommende tid.

Kære Carlsberg, Mærsk og FLSmidth: Dokumentér arbejdet med menneskerettighederne

Vi stiller aktionærforslag til de tre selskaber i de kommende uger.