Vore telefoner lukker klokken 14.30 i dag Vi er tilbage igen mandag klokken 9.00

En række internationale storinvestorer, herunder AkademikerPension, er gået sammen om at presse den japanske storbank Mizuho Bank til at stoppe med at yde kæmpelån til kulindustrier rundt om i asien. Der er givet lån for næsten 30 milliarder de sidste fire år.

Investeringschef i AkademikerPension, Anders Schelde, siger:

”Kampen om et bedre klima på kloden er i sagens natur global, og et voksende kulforbrug i asien er faktisk en af hovedårsagerne bag den globale opvarmning. Derfor må det stoppe, og derfor presser vi på”.

Mizuho Bank har flyttet sig en del de seneste år blandt andet ved at fremsætte og implementere en ny politik for bæredygtighed. Men det er ikke nok, så længe de store lån gives til kulindustrien, mener Anders Schelde.

”Banken lytter, når mange af dens ejere ytrer sig om, at det går for langsomt med at understøtte den grønne omstilling”.

Forslaget fra storinvestorerne bliver fremlagt på generalforsamlingen i Mizuho Bank den 26. juni.

51 procents reduktion er ikke nok: Vi sætter nyt ambitiøst klimamål

I 2030 skal CO2-udledningerne i vores portefølje være reduceret med 65 procent sammenlignet med 2019.

Efter nedtur i marts: Afkastet er nu i plus

Den seneste eskalering i Mellemøsten har sendt chokbølger gennem de globale finansmarkeder. Men selvom situationen skaber usikkerhed, er din pension er polstret til at modstå kortsigtet turbulens.