Endnu engang har AkademikerPension bevist, at vi er blandt de absolut førende inden for klimaområdet i den danske pensionssektor.
For med 14 ud af 18 mulige point i ”Økonomisk Ugebrevs Klima Rating for Pensionssektoren i 2025” ryger vi helt til tops.
Førstepladsen er ikke tilfældig. Og den skyldes primært to afgørende faktorer: Nemlig vores høje andel af grønne investeringer og vores betydelige CO2-reduktioner i intensitetsaftrykket for investeringsporteføljen.
”Jeg er naturligvis meget stolt af topplaceringen. Vi ved, at vores medlemmer ønsker, at vi konstant har et stort fokus på ansvarlighed og ikke mindst klima-ansvarlighed, og denne måling viser med al tydelighed, at vi fortsat er et af landets førende pensionsselskaber i den henseende”, fortæller vores administrerende direktør, Jens Munch Holst.


Hvad viser undersøgelsen helt konkret?
1. Massive grønne investeringer:
Klimarettede investeringer i vedvarende energi som sol og vind udgør i dag 12,5 procent af AkademikerPensions samlede investeringer, og vi sigter efter at nå op på 22,5 procent i 2030. I de seneste år har grønne investeringer været i afkastmæssig modvind, men med den rette risikospredning og fleksibilitet på tværs af investeringsmulighederne, er vi overbeviste om, at grøn omstilling er en solid investering i fremtiden – både for klimaet og jeres pension. Vi opnåede maksimumpoint i målepunkt 1, der omhandler grønne investeringer, ved at have over 12 procent grønne investeringer.
2. Markante CO2-reduktioner:
Vi har formået at reducere intensitetsaftrykket for vores samlede investeringsportefølje fra 16,5 ton CO2 pr. investeret million i 2019 til 6,2 ton CO2 pr. million i 2024. Det svarer til en gennemsnitlig reduktion på knap 18 procent om året, hvilket er et resultat, vi er særdeles stolte af, og som i høj grad skyldes, at vi har ekskluderet og frasolgt blandt andet alle vores kul-, olie- og gasselskaber. Afkastmæssigt har det indtil videre givet pote, og vi tror at det også, at det vil løfte det fremtidige afkast ikke at være eksponeret til de betydelige fossile risici i disse selskaber.
3. Anerkendelse fra den højeste standard:
AkademikerPension er en af kun tre danske pensionsselskaber, der har fået godkendt et klimamål af Science Based Targets initiative (SBTi). SBTi betragtes af mange som erhvervslivets guldstandard på klimaområdet, og vores anerkendelse herfra understreger vores forpligtelse til videnskabsbaserede klimamål. Derved er vi med i toppen af dette års klima-rating.
Større fokus på aktivt ejerskab
Vores Investeringsdirektør, Anders Schelde, forklarer, at:
"Sammenlignet med mange andre investorer kom vi tidligt i gang med vores fossile frasalg, og vi har også over tid udbygget frasalget i flere dimensioner. Til at begynde med var det ”bare” aktier i selskaber som udvinder kul og olie, såsom ExxonMobile, BP, Shell med flere, men i dag ser vi ned igennem hele værdikæden i energisektoren og på tværs af alle fossile brændselstyper og alle aktivklasser, og vi kigger endda også på storforbrugerne af fossil energi, nemlig kraft-/varmeselskaberne".
Han tilføjer, at da det fremover bliver sværere at reducere aftrykket yderligere i en verden, hvor fossile brændsler stadig udgør 80 procent af energien, har vores fokus nu drejet sig mere over mod aktivt ejerskab, eksempelvis over for bilproducenterne eller de banker i vores portefølje, som finansierer eksempelvis de olieselskaber som vi har ekskluderet.
Afkast fylder også meget
Anders Schelde fortæller desuden, at vi ikke kun er ansvarlige for ansvarlighedens skyld. Det handler i den grad også om afkast.
”Selvom den grønne omstilling lige nu ikke har så meget fart på som for et par år siden, er vi fortsat overbevist om, at selskaber, der ikke omstiller sig, på sigt vil være kendetegnet ved store afkastmæssige klimarisici, så klimatænkning på tværs af hele porteføljen er fortsat utrolig vigtig. Altså, hvad vil ikke eje, hvor er risiciene uacceptabelt store? Og hvad vil vi gerne eje?”, siger han og fortsætter:
”Noget af det, vi ejer, er deciderede grønne investeringer, for eksempel havvindmølleparker. Der har det været op bakke, ikke mindst efter at Trump kom til, men når den grønne omstilling går ned i gear, så betyder jo også, at risiciene vokser under overfladen. Så på sigt skal der nok komme fart i omstillingen igen med deraf følgende gode investeringsmuligheder”.