Vibeke Aagaard er ny medlemschef i MP Pension og skal stå i spidsen for de produkter og den service, som MP tilbyder de 140.000 medlemmer. 

På ansættelseskontrakten står der MP Pension, men fra 1. september skifter pensionskassen navn og bliver til AkademikerPension. 

"Jeg glæder mig til, at være med til at forme AkademikerPension henover de kommende år. Det bliver en både udfordrende og spændende rejse, hvor jeg kan få alle mine kompetencer i spil", siger Vibeke Aagaard, der kommer fra en stilling som Associate Partner i Ernest & Young (EY).

Hos EY har Vibeke været leder af enheden Financial Service og Risk Management, der tæller 50 medarbejdere, og hun har arbejdet med at udvikle EY’s forretning i forhold til forsikringsindustrien i Danmark. Tidligere har Vibeke Aagaard været 5 år i Finanstilsynet som konsulent og 14 år i PKA, hvor hun dels havde ansvaret for Medlemsservice, dels fungerede som ansvarshavende aktuar.

Vibeke Aagaard er 51 år, bor i København, gift og mor til tre egne børn og har også tre bonusbørn. 

SpaceX Elon Musk

AkademikerPension ekskluderer SpaceX

Halvanden uge før den forventede børsnotering på Nasdaq har vi besluttet at sætte SpaceX på vores eksklusionsliste. Beslutningen bygger både på en vurdering af, at den forventede børsværdi er løbet løbsk og på dybe bekymringer om selskabets ledelse.

Webinar på vej: Styr din økonomi og din karriere

På webinaret møder du Kristian Nørgaard, som er eksamineret formuerådgiver i AkademikerPension, og Didem Ljungqvist-Duran, som er karriererådgiver hos Magistrenes A-kasse.