I AkademikerPension har vi et stærkt medlemsdemokrati, og nu har du mulighed for at gøre din indflydelse gældende ved at stemme til årets bestyrelsesvalg.

13 medlemmer stiller op til bestyrelsesvalget, og du kan stemme på op til tre medlemmer. De tre nye bestyrelsesmedlemmer kommer til at sidde i bestyrelsen for en fireårig periode.

Bestyrelsesmedlemmerne får stor indflydelse på AkademikerPensions fremtid. Så vær med til at bestemme, hvilken retning vi skal i.

Du kan stemme indtil den 12. december 2023 kl. 18.00.

Du kommer til stemmemodulet, hvor du også kan læse om kandidaterne, ved at trykke på knappen herunder. Du skal bruge Mit-ID for at stemme.

 

Åbent brev til Nordea: Det er dybt skuffende

Vi håber, at banken ændrer sin beslutning om at lempe på udlånspolitikken til fossile selskaber.

Ny kurs for investering i europæiske våbenproducenter

Den nuværende sikkerhedspolitiske situation betyder, at AkademikerPension ændrer sin ansvarlighedspolitik, og åbner for øgede investeringer i europæiske våbenproducenter.