A for ansvarlighed

Når du møder dette særlige ikon, kan du få indblik i vores arbejde med ansvarlighed. Det kan for eksempel være viden fra vores egen verden om ansvarlige investeringer eller principper for god selskabsledelse, eller det være fakta om klima, miljø og sociale forhold fra eksterne kilder. God fornøjelse!

I oktober 2022 sagde Birgitte Thomassen farvel til jobbet som gymnasielærer og gik på pension. De første par måneder som pensionist har været anderledes at navigere i, og den nye tilværelse kræver tilvænning.

67-årige Birgitte Thomassen har siden hun gik på pension brugt en del tid på at finde ud af, hvordan hun skal leve sin nye tilværelse som pensionist. Hun fortryder ikke sin beslutning om at forlade arbejdsmarkedet, men det har alligevel været anderledes, end hun troede.

”Jeg var virkelig glad for mit job, men det er hårdt at være lærer, selvom man har gode kolleger og elever. Så jeg var klar til at stoppe. Jeg nyder friheden som pensionist, men jeg har haft overvejelser, om jeg behøver en ny struktur, eller om det er okay at tage en dag ad gangen uden nødvendigvis at planlægge den. Når man har været lærer i så mange år med faste rutiner, er det svært pludselig at have så meget frihed”, fortæller Birgitte.

"Jeg savner noget mere fagligt i min hverdag, jeg kan bygge videre på" Birgitte Thomassen, medlem i AkademikerPension

Et nyt livsafsnit

Hun har brugt efteråret på at holde sig sund og rask ved at fortsætte med både gymnastik og vandreture, og så er hun tilmed også blevet farmor for første gang.

”Jeg vidste, at jeg gerne ville gå til nogle forskellige ting til at starte med. Men det har også været en mærkelig tid, for der er ikke nogen, som kommer og siger, at nu skal jeg dit og dat på samme måde som før. Lige nu føles det at være pensionist lidt som en ferieperiode”.

Det faglige behov skal dækkes

Birgitte er fast besluttet på, at hun i 2023 skal have sit faglige behov dækket.

”Jeg savner noget mere fagligt i min hverdag, som jeg kan bygge videre på. Det, tror jeg, vil være rigtig godt for mig i forhold til at bibeholde min faglige viden og få det bedste ud af min nye tilværelse. Derfor har jeg også meldt mig til flere foredrag i løbet af foråret”.

Om Birgitte Thomassen

67 år.

Gik på pension 1. oktober 2022.

Tidligere gymnasielærer i Ishøj, hvor hun underviste i historie og psykologi.

Bor sammen med sin mand.

Gradvis tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet

Selv om du har rundet pensionsalderen, behøver du ikke sige farvel til arbejdsmarkedet.

Du kan i stedte vælge at gå på delpension, hvor du selv bestemmer, hvorvidt din pension skal udbetales helt eller delvist.